sobota, 8 września 2012

Jak być kuchennym architektem- makowe minarety


Rano miałam chandrę i obowiązkowe sprzątanie. Lato dochodzi końca, a serce boli, i pogoda piękna a z domu kuśtykać ciężko.
Zafundowałam więc sobie małe wakacje w kuchni.
Co my tu mamy w lodówce... z czego można zrobić cudo. Z czego upiec lato?
U mnie wszystko architektonicznie więc i ciasto musi mięć FORMĘ.
Wyszły więc Makowe Minarety (Spiralne)






Co potrzeba:
75 g margaryny lub masła
250 ml mleka(szklanka)
25g świeżych drożdży
70g cukru
500g mąki przennej
masa makowa
miód
szczypta soli
przyprawy korzenne (goździki, cynamon)

W cieście drożdżowym najważniejszy jest zaczyn drożdżowy.
Należy więc rozpuścić masło na wolnym ogniu i zagrzać (nie gotować!) z mlekiem tak by było ciepłe.
Drożdże kruszymy w małym garnuszku i wlewamy do nich dwie, trzy łyżki mleka i łyżeczkę cukru. Wszystko rozcieramy do konsystencji gęstej śmietanyi odstawiamy na około 15 minut tak by drożdże "ruszyły"

W tym czasie przesiewamy mąkę, dodajemy cukier, szczyptę soli. Gdy rozczyn drożdżowy bulgocząc powiększył swoją objętość trzykrotnie wlewamy go do mąki. Zagniatamy razem powoli dolewając ciepłe mleko. Bardzo ważne jest by ciasto było idealnie gładkie. Trzeba się namęczyć. Ręce powinny boleć a ciasto musi być blade, bezgrudkowe i jędrne. Dopiero wtedy odstawiamy je w ciepłe miejsce najlepiej na słońcu i przykrywamy lnianą ściereczką na 1 godzinę do 1.5, gdy ciasto zwiększy swoją objętość dwukrotnie. Spuchnie i urośnie.

W tym czasie można zabrać się za masę makową. Wyjmujemy ją z puszki dodajemy dwie łyżki miodu, łyżkę cukru by masę zagęścić, przyprawy. Cudownie smakują z orzechami i bakaliami, warto je dodać.

Nagrzewamy piekarnik do 170 stopni. Jeśli macie termoobieg można zmniejszyć temperaturę do 150.

Gdy ciasto jest gotowe należy nim mocno uderzyć o blat by uciekły bąbelki powietrza, a potem zagnieść jeszcze raz. Następnie rozwałkować na stolnicy w podłużne jajo. Grubość ciasta to około 0.5 cm.
Potem wykładamy na to ciasto warstwę maku.Rozkładamy równomiernie, a następnie zwijamy ciasto w rulon jak makowiec. Nóż dokładnie obtaczamy w mące i tniemy ciasto na grube plastry, które układamy na blasze.

Pieczemy aż zrobią się całe złote.

Bakalie leniwie wychodzą spod chrupiącego drożdżowego ciasta. Masa makowa pnie się do góry jak minaret spiralny i ma intensywny korzenny, wschodni smak. Kuchnia gęsta jest od woni ciasta, szklącego się w masie miodu i cynamonu. Kuchenna Architektura.
Mmmmm....
 Minaret Spiralny Samarra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co myślisz.